Karadeniz Facianın Eşiğinden Döndü

89

Herkeste büyük bir korkuya sebebiyet veren elzem olay Karadeniz’de Rus savaş gemisi ile hayvan taşıyan kargo gemisi çarpışması sonucu meydana geldi ve tüm yürekleri ağıza getirdi. Olayın yaşandığı bölgede sis dolayısıyla kurtarma çalışmaları güçlükle yapılırken geminin içinde ecel terleri döken, mürettebatın kurtarılması için olay yerine Kıyı Emniyetine ait tahliye botları ve römorkörler hemen takviye edildi.

Çarpışmanın ardından büyük bir görültü ile batan rus gemisinden sevindirici haber geldi gemide ki, 78 personelin tamamının tahliye edildiğini duyuruldu. Az da olsa yüreklere su serpildi. Neredeyse bir facianın eşiğinden dönüldüğü hadisede adeta can pazarı yaşandı eğer 78 mürettebat kurtulamasaydı bu tam anlamıyla bir kıyım olarak haberlerde ve gazete sütunlarında yerini alacaktı kara haber olarak. Kazaya karışan yük gemisinin Togo bandıralı Aşot-7 isimli gemi olduğu ve canlı hayvan taşıdığı belirtilirken, diğer geminin Rusya’nın Karadeniz filosundaki Liman isimli istihbarat gemisi olduğu saptandı.

Öte taraftan Sahil Güvenlik gemilerine teslim edilen Rus mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğu gözlendi. Ayrıca kazanın olduğu bölgede yoğun sis olduğunda gelen bilgiler arasında kazanın bu sebebiyetle yaşanması muhtemel ihtimaller arasında gösteriliyor. Çarpışma sonrası Rus savaş gemisinin tamamen sulara battığı görülürken bu facianın çok küçük hasarlarla atlatılması olay yerinde sevinçle karşılandı. Öte taraftan bu korkunç olayın ardından Başbakan Binali Yıldırım ile Rusya Başbakanı Medvedev’in bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği, Yıldırım’ın Medvedev’e üzüntülerini dile getirdiği belirtildi.

Sovyetler Birliği döneminde Polonya’da inşa edilen ve 1970 yılında göreve başlayan geminin 1.580 ton ağırlığında olduğu belirtilirken kaza ile ilgili çalışmalar hız kesmeden sürüyor. Savaş gemisinin neden battığı tam anlamı ile kesinleşmezsen bu kazaya gerçekten sadece bölgede ki yoğun sisin beden olduğu da bir başka merak konusu olmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here