Taşeronun Altından Çapanoğlu Çıktı

1

Çalıştıkları kurumlarda asıl işleri yaptıkları halde kadrolu olmayan işçilere taşeron işçi adı veriliyor. Bu işçilerimizin ücretleri düşük olmasının yanında hiçbir sosyal hakları da bulunmuyor. Her seçim döneminde taşeronlara kadro verilecek diye kandırılan bu vatandaşlara 1 kasım seçimleri öncesinde de aynı sözler verilmişti. Seçim sonrasında da verdikleri sözleri tutacaklarını belirten hükümet henüz bu konuya bir çözüm getirmiş değil.

Ancak kulislerde konuşulan bir gelişmede hükümetin AKP’nin 150 bin kişiyi kadroya almak yerine 750 bin işçinin tamamına 3 yıl süreli sözleşme statüsü vereceği yönünde. Eğer bu doğru ise hükümet 150 bin işçiye verdiği sözü rafa kaldırmış olacak ve sözünü tutmayacak. Ayrıca AKP hükümeti taşeron işçileri her seçimde AKP’ye oy vermeye mahkum etmiş olacak. Bu durumda AKP sözleşmeli hale getirilen taşeron işçileri her seçim döneminde ekmek kapılarıyla oy pusulası arasında seçim yapmak zorunda bırakacak.

Tahmin edilen plana göre seçim öncesine denk gelen dönemlerde tüm sözleşmeler yenilenerek oy istenirken, sözleşmelerin seçim sonrasına kaldığı dönemlerde ise bize oy vermezseniz işsiz kalırsınız tehdidi yapılacak. Bu şekilde taşeron işçiler sürekli oy kaynağı haline getirilecek.  Kamuda çalışan 750 bin taşeron işçinin aileleri de dikkate alındığında 3 milyondan fazla oyu bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here