Tıkanmayan Drenaj Borusuyla Gündemi Değiştirdi

13

İstanbul’da Ruhi Topal Hasan isimli genç girişimci büyük ekonomik kayıplara neden olan drenaj borularındaki tıkanma sorununun önüne geçmek amacıyla tıkanmayan drenaj borusu üreterek bu sorunun ortadan kaldırılmasına çare bulmuş oldu. İstanbul’da drenaj boruları ihracatı yapan Ruhi Topal Hasan isimli girişimci bugüne kadar çalışma hayatında karşılaştığı sorunlar nedeniyle uzun ömürlü ve tıkanmaz drenaj borusu üretme fikrini geliştirdi .Bu kapsamda çalışmalar başlatan Ruhi topalhasan bir boru üzerine döşediği üzerinde kabarcıklar bulan plastikle tıkanmayan drenaj borusu geliştirdi.

Oldukça ilgi çeken bu boruya “Hidroluis Drenaj Borusu Sistemi” adını veren Topalhasan, yaklaşık 2 yıl önce sistemi test etmek amacıyla Türkiye’deki en uygun yer olan Harran Ovası’ndaki Güneydoğu Anadolu Projesi Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne ait Koruklu İşletmesinde sulanan tarım arazilerine döşedi.

Yeni üretilen bu boru için Geçtiğimiz günlerde bir heyet ile incelemelerde bulunan Ruhi Topal Hasan geliştirdiği boruların çıkarmadığını ortaya koydu yaptığı açıklamalarda mevcut kullanımda olan drenaj borularının üzerindeki deliklerin tıkanmaması için kum çakıl ve elyaf gibi birtakım malzemelerin filtre olarak kullanıldığını ancak bunun işe yaramadığını söyledi  “Elyaf filtrasyonlu borularda da tıkanma sorunu yaşandı. Biz, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün (TAGEM) desteğiyle yürüttüğümüz projemizde elek tipi filtrasyon yerine suyun da kullanılabileceği bir metodu geliştirdik. Yani bu metotta suyun kendisi filtre olarak kullanılıyor.” dedi.

Yeni geliştirdikleri boru metodu hakkında bilgiler veren Topalhasan, şöyle devam etti:

“Daha önceki metotlarda drenaj borusunun üzerine sarım malzemesi olarak kum, çakıl, elyaf filtreler kullanılır. Bu filtrelerin görevi su akışkanlığını artırmak, aynı zamanda da filtre olarak da borunun içine girecek, boruyu tıkayacak partikülleri engellemek. Ancak kum, çakıl ve elyaflar farklı toprak tiplerinde farklı sonuçlar ortaya çıktı. Biz de buna karşı geliştirdiğimiz su filtrasyonlu drenaj borusu metoduyla drenaj borusunu üzerine yeni geliştirdiğimiz kabarcıklı plastik levhayı ters U şeklinde sararak toprağın altına yerleştiriyoruz. Arazideki toprağın altında biriken fazla su boru ile kabarcık levhanın arasında yükselerek sadece üs tarafı delik olan drenaj borusunun içine giriyor. Böylece boru ile kabarcık levha arasında yükselen suyla birlikte gelen partiküller yükselen suyun kaldırma kuvvetinin düşmesi nedeniyle borunun içerisine giremiyor. Otomatikman filtrasyon su mekanizmalı filtrasyon haline gelmiş oluyor. Yine bitki kökleri de kabarcık levha sayesinde boruya giremiyor. Böylece drenaj borusunun tıkanmasını engellenmiş oluyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here